неділя, 12 листопада 2017 р.

Чудо посадки на річку Хадсон…

Ця подія відбулася 15 січня 2008 року. Вона пригадує сценарій авіаінцидентів, реконструкцію котрих можна побачити в серії передач Розслідування авіакатастроф на каналі National Geographic Channel[1]. Однак різниця полягає на тому, що в цій авіакатастрофі на річці Хадсон всі 155 пасажирів вижили, а саму подію назвали «найбільш успішною вимушенoю посадкою на воду в історії американської авіації»[2].

Це мав бути звичайний політ з місцевого аеропорту Нью-Йорка – Ла-Ґуардія до Міжнародного аеропорту Шарлотт/Дуглас, що знаходиться в штаті Північна Кароліна[3]. Рейс 1549 компанії US Airways[4]. Погода була сонячна, день хороший. Температура в Нью-Йорку приблизно -7°C (20°F)[5]. Екіпаж літака був досвідчений. Командиром повітряного су́дна був 57 річний Чеслі Салленбергер «Саллі», який розпочав свою кар’єру в Військово-повітряних силах США, а потім починаючи з 80-х працював пілотом комерційних авіаліній. Другим пілотом того дня був Джефрі Скілс, котрий налітав близько 15643 години в комерційних авіалініях на інших літаках, але за штурвалом Airbus A320-214 був вперше. Стюардесами були Донна Дент, Дорін Велш і Шейла Дойл[6].

Фото. 1.  Пасажири Рейсу 1549 під час евакуації. Річка Хадсон | Джерело: Вікіпедія

Після вильоту з аеропорту Ла-Ґуардія, за нещасливим збігом обставин, літак зіткнувся зі зграєю птахів – Казарок канадських розміри котрих подібні до розмірів звичайних качок. В результаті, зіткнення двигуни вийшли з ладу, перестали працювати і загорілися. Зникла тяга і літак почав стрімко знижуватися. Автопілот в таких умовах не працював, тому капітан літака перейшов на ручне керування в той час коли, другий пілот відчайдушно намагався завести двигуни слідуючи інструкціям короткого довідника, який долучають до літака[7]. Салленбергер мав секунди, щоб прийняти рішення: чи повертатися в Ла-Ґуардію чи спробувати приземлитися неподалік в аеропорту Тетерборо в Нью Джерсі? Однак, втрата висоти змусила капітана літака прийняти ризиковане рішення яке і так здавалося неминучим. Серед двох нових варіантів, які диктувала ситуація: або посадити літак на річку Хадсон з шансом вижити, або спробувати долетіти до одного з аеропортів і розбитися в густонаселеній території Нью-Йорка з великими втратами не тільки серед пасажирів але і серед ньюйорківців. Салленбергер вибрав перший варіант – посадку на воду.

Рішення було дуже небезпечне тому, що майже всі аварійні приземлення комерційних літаків на воді закінчувалися катастрофою. Один з найбільш відомих таких випадків – це катастрофа рейсу 961 Авіаліній Ефіопії[8] в 1996 році. Відомо, що після того, як літак викрали і в нього закінчилося паливо, аварійна посадка на воду закінчилася трагічно. З 175 пасажирів вижило тільки 45. Літак при зіткненні з водою розвалився на частини. Доля невдалого, трагічного приземлення могла спіткати також і Рейс 1549, але капітан Салленбергер зробив посадку під кутом 11 градусів, що запобігло руйнації фюзеляжу літака. Вижили всі. Того дня літак був у повітрі всього лише 04 хвилини 39 секунд[9]. Інцидент ввійшов в історію авіації, як одне з вдалих приземлень на воду температура котрої була близько -5°C (41°F).

Після порятунку, екіпаж чекало розслідування Національної ради з безпеки на транспорті, яка після детального вивчення справи і пошуків «людських помилок» членів екіпажу, визнала, що вони діяли відповідно до ситуації. Подію аварійної посадки на воду назвали «Чудо посадки в річку Хадсон». В 2016 році вийшов фільм-драма під назвою «Саллі» в якому Том Хенкс грає головну роль – капітана Чеслі Салленбергера «Саллі». Там частково показано, як все відбувалося. Крім того, є ще багато інших документальних фільмів в яких цю подію дуже детально проаналізовано.

На закінчення підкреслити, що найголовніше це те, що всі хто перебував на борту Рейсу 1549 залишилися жити.


Також рекомендуємо на тему

авіації: Про популярність авіаподорожей в США

міста Нью-Йорк: З історії Манхетена. Частина І

                            З історії Манхетена. Частина ІI

штату Північна Кароліна: Стрілянина в Чарльстоні…



[1] Mayday, Air Disasters. National Geographic Channel

[2] Слова представника Національної ради з безпеки на транспорті (National Transportation Safety Board (NTSB)) Kitty Higgins - “the most successful ditching in aviation history”, див. (11/11/2017) http://nypost.com/2009/01/17/quiet-air-hero-is-captain-america/

[3] LaGuardia Airport (New York) - Charlotte Douglas International Airport (Charlotte, North Carolina)

[4] US Airways Flight 1549

[5] http://edition.cnn.com/2009/US/01/15/new.york.plane.crash/

[6] Пілоти: Chesley B. "Sully" Sullenberger і Jeffrey B. Skiles, стюардеси: Donna Dent, Doreen Welsh, and Sheila Dail. див. (11/11/2017): https://airandspace.si.edu/multimedia-gallery/web11386-2010640jpg

[7] Quick Reference Handbook (QRH)

[8] Ethiopian Airlines Flight 961

[9] див. (11/11/2017): http://www.nj.com/hudson/index.ssf/2009/01/timeline_released_of_us_airway.html

понеділок, 6 листопада 2017 р.

Витівки Американців на політичному підґрунті…

Звільнено жінку, яка «повітала» кортеж президента Трампа непристойним жестом…

У неділю 29 жовтня 2017 року в новинах з’явилася інформація, що в штаті Вірджинія велосипедистка показала непристойний жест колоні автомобілів в якій Президент Дональд Трамп повертався з гольф-клубу Trump National Golf Club, що знаходиться в Стерлінгу, Вірджинія[1]. Англомовне видання The Guardian саркастично назвало це «Салют Командиру»[2] натякаючи таким чином на однойменну назву Гімну президента США - Hail to the Chief, котрий виконується перед офіційними публічними виступами президента. Це ж видання підкреслило, що велосипедистка намагалася передати пасажирам кортежу свої відчуття і ставлення. У виданнi The Washington Post можна навіть знайти думку, що це було вираження «протесту»[3], на рівні з іншими пішоходами, жести котрих не перетнули межі пристойності.

Після того, як фотографію опубліковано в інтернеті, в соціальних мережах почалася інтенсивна дискусія. Користувачі інтернету (інтернаути) навіть створили спеціальний хештег[4] #Her2020, саркастично натякаючи на минулі президентські вибори на яких кандидат Гілларі Клінтон рекламувала свою кандидатуру за допомогою хештегу #HER2016. Де виразно було видно різноманітні піар «ходи» пов’язані з боротьбою статей – «він-вона», «вона-він». Далі вся ця ситуація із зухвалим, непристойним жестом відійшла на другий план. Складалося враження, що ЗМІ цим вже не зацікавлені. Але…

Перш ніж перейдемо до обговорення сього питання, варто сказати, що після виборів 2016 громадська думка в США стала ще більше біполярною (тобто двополюсною), ніж була раніше. Один з цих полюсів переставлений прихильниками Республіканської партії до якої належить Президент Дональд Трамп, а інший полюс – це ті, хто голосував і голосує за Демократичну партію та її ініціативи. Кандидатом від цієї партії була Гілларі Клінтон, раніше - екс-президент Барак Обама (каденція 2009-2017).Та після того, як Трамп став Президентом США виборці Демократів почувають себе обуреними, бо їхній ліберальний (дехто в Америці вважає, що соціалістичний) підхід не привів до перемоги. Таке саме відчуття мають ЗМІ котрі відкрито і агресивно підтримували Демократів. Тому кожен інцидент з Республіканцями, а особливо з Трампом – це для них привід до жорсткої критики і перебільшення. Саме тому поведінка велосипедистки, котра продемонструвала неповагу до Президента для декого з них була цілком нормальною, а жінка стала їхньою «героїнею».

В понеділок 06.11.2017, несподівано з’явилося більше інформації про велосипедистку та її долю. За даними ліберального видання The Huffington Post[5], велосипедистку звати Джулі Бріскман (Juli Briskman). Вона була працівницею фірми Akima LLC, підрядчиком для уряду США. Витівка їхньої працівниці не зустріла одобрення зі сторони керівництва фірми. Однією з відомих причин було побоювання, що фірма може втратити важливі, високооплачувані державні замовлення. Особливо керівництво фірми насторожував факт, що в соціальних мережах Бріскман розмістила фотографії свого вчинку. Там же можна було побачити де вона працює. В кращому випадку це могло поставити під загрозу імідж компанії, а в гіршому призвести до судових позовів. Тому користуючись правом «employment-at-will» (працевлаштування за бажанням), котре гарантує, що роботодавець або працівник можуть розірвати контракт без причини і без відпрацювання при звільненні, фірма поінформувала, жінку вона там більше не працює[6].

Бріскман зі свого боку заявила, що вона вже неодноразово «салютувала» автоколоні непристойним жестом. Її вчинки були мотивовані, як вона вважає, неправильною політикою Президента Трампа. Це стосується спроб відхилити доступного медичного страхування ObamaCare і недостатньої діяльності для відновлення енергопостачання в постраждалих він урагану Марія частинах Пуерто-Рико[7]. Чи ще якісь фактори впливали на поведінку велосипедистки поки що не відомо.

Подія виразно показує, що свобода дій в Америці має свої межі та може допровадити до дисциплінарного звільнення політично активних працівників, котрі опинилися не в той час і не в тому місці.


[1] Trump National Golf Club, Sterling (Va)

[2] (06.11.2017) https://www.theguardian.com/us-news/2017/oct/29/hail-to-the-chief-cyclist-gives-trump-the-middle-finger

[3] (06.11.2017) https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2017/10/29/a-cyclist-flipped-off-trumps-motorcade-and-entered-the-annals-of-presidential-protests/

[4] Мітка-решітка, що позначає головне слово

[5] (06.11.2017) https://www.yahoo.com/news/woman-fired-flipping-off-donald-092121275.html

[6](06.11.2017) http://www.independent.co.uk/news/world/americas/juli-briskman-finger-donald-trump-fired-viral-photo-akima-llc-a8040646.html

[7] https://qz.com/1120412/six-weeks-after-hurricane-maria-most-puerto-ricans-have-had-to-make-their-own-light/